Hamlet /IV/ (1991)

Przeniesienie spektaklu ze Starego Teatru w Krakowie. Uważając "Hamleta" za sztukę "niemożliwą do wyreżyserowania", Andrzej Wajda powracał do tego arcydramatu kilka razy. Po raz pierwszy zrealizował ten bodaj najbardziej zagadkowy dramat Szekspira w roku 1960 w Teatrze Wybrzeże, następnie dwukrotnie przygotowywał widowisko według sztuki w Starym Teatrze, aby w 1989 roku wyreżyserować właśnie "Hamleta IV" z Teresą Budzisz-Krzyżanowską.
W ogólnym zarysie można ująć tę ostatnią inscenizację jako rodzaj adaptacji, której osią jest postać tytułowego bohatera - jego przemyślenia, działania, cała psychologiczna i fizyczna sfera jego relacji z otoczeniem - dworem. Istota rzeczy zamyka się w grze, jaką prowadzi Hamlet ze światem, jaką z Hamletem wiedzie z kolei para królewska oraz w grze aktorów przybyłych do zamku - żeby wymienić te najbardziej wyraziste płaszczyzny. Temu rozwiązaniu inscenizacyjnemu służy przestrzeń spektaklu - garderoba, gdzie siedzą widzowie, jest planem, na którym obcujemy z Hamletem - aktorem, chroniącym się w niej; ponadto jest scena, gdzie toczy się sztuka. W garderobie Hamlet wypowiada swoje monologi i stąd możemy - on i my, widzowie, obserwować za pomocą wideo akcję sceniczną, w której Hamlet nie bierze udziału. Hamlet Wajdy - to dzieło unaoczniające dogłębnie skomplikowany świat sceny, gry, reakcji jasnych bądź ukrytych, w którym przekraczamy granice teatru w teatrze, życia scenicznego i prywatnego. Wajda zgłębia tajemnicę bycia aktorem, Hamletem-aktorem, Hamletem-człowiekiem.
Na scenie Fortynbras zastępuje Hamleta. Spektakl, jakim jest nasze życie, trwa. Realizacja telewizyjna wozem ze Starego Teatru, zachowuje oczywiście dwa podstawowe plany scenograficzne, a nawet je poszerza. W początkowych ujęcia Teresa Budzisz-Krzyżanowska wchodzi do teatru prywatnie, przemierza scenę, na której będzie przedstawiać "Hamleta", wchodzi do garderoby, ubiera się w kostium postaci. "Aktor - płeć obojętna - jest ciałem, przez który przechodzi strumień życia postaci scenicznej" - mówił Andrzej Wajda. [PAT]





Inne tytuły: „Hamlet IV”, „Hamlet (IV)”,
Autor sztuki: Wiliam Szekspir (William Shakespeare); adaptacja: Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Andrzej Wajda
Tytuł oryginalny: „Hamlet”
Przekład: Stanisław Barańczak
Produkcja: 1991
Premiera TV: 27 styczeń 1992

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Hamlet

Klaudiusz, Król Danii

Poloniusz, marszałek dworu

Ofelia, córka Poloniusza

Gertruda, królowa Danii, matka Hamleta

Horatio, przyjaciel Hamleta

Leartes, syn Poloniusza

Aktor; Grabarz

Fortynbras, król Norwegii

dworzanin Rosenkrantz

dworzanin Guildenstern

Bernardo; Kapitan

Marcellus

Duch Ojca Hamleta



IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


04.200102

(POL) polski,






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz