Fatalna kobieta (1972)

Akcja sztuki rozgrywa się w nowojorskim środowisku teatralnym. Piotr Dulluth znajduje w swoim mieszkaniu powieszoną młodą dziewczynę.
Policja najpierw stwierdza samobójstwo, ale inspektor Barnes podejrzewa Piotra o morderstwo...



[ ZNASZ LEPSZY LINK WIDEO? ZGŁOŚ W KOMENTARZU PONIŻEJ! ]



Autor sztuki: Patrick Quentin (rzeczywiste: Hugh Callingham Wheeler)
Tytuł oryginalny: "Black Widow" (tłum. wersji polskiej: „Fatalna kobieta”)
Przekład: Izabella Dąmbska
Produkcja: 1972
Premiera TV: 23 marzec 1972

Reżyseria:


Muzyka:
(opracowanie muzyczne)

Obsada:
Piotr Dulluth

Lottie Mullen

Iris Dulluth

Inspektor Barnes

Brian Mullen

Mary Mills

Klara Amberley

kelnerka Anna

Lucia Coletti

Gordon Ling

John Amberley

Alek Ryder



Notatki:
Peter Duluth (w polskich tłumaczeniach często zapisywano jego nazwisko niepoprawnie z dwoma literami „l”) był bohaterem wielu powieści kryminalnych tego samego autora, w których zwykle zostawał uwikłany w nierzadko bardzo rozbudowane intrygi kryminalne, szpiegowskie, a nawet horrory. Po raz pierwszy pojawił się w noweli "A Puzzle for Fools" opublikowanej w 1936 roku pod pseudonimem Patrick Quentin. Po pewnym czasie do Wheelera dołączył Richard Wilson Webb, we współpracy z którym (nadal pod pseudonimem Patrick Quentin) powstał szereg kolejnych powieści z udziałem Petera Dulutha, które autorzy z wielkim powodzeniem u czytelników kontynuowali aż do końca lat 1960. W 2016 roku ukazał się zbiór nieukończonych lub z innych powodów wcześniej nieopublikowanych powieści i opowiadań, w których pojawiał się Peter Duluth. Okazało się wówczas, że Wheeler próbował także współpracy z innymi autorami, jak Martha Mott Kelley czy Mary L. White Aswell (znanymi nowelistkami powieści sensacyjnych). Jednak wszystkie wcześniej publikowane powieści tego cyklu były autorstwa samego Wheelera lub we współpracy z Webbem.
Powieść "Black Widow" jest prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych w tym cyklu. Przetłumaczona na wiele języków była wielokrotnie adaptowana jako sztuka sceniczna, a także ekranizowana (najbardziej znaną wersją jest amerykański film w reż. Nunnally Johnsonona z 1954 roku, uważany obecnie za klasyka gatunku).


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.190804

(POL) polski,


BRAK DODATKOWYCH ILUSTRACJI
Wiesz gdzie są? Zostaw linki w komentarzu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz