Kąpielisko Ostrów (2003)

Do rodzinnej posiadłości, noszącej jeszcze znamiona dawnej, ziemiańskiej świetności, przyjeżdża trzech braci: Julian - biznesmen z Niemiec ożeniony z Niemką, rozpity i sfrustrowany Błażej, który nie miał nawet pieniędzy na bilet kolejowy, oraz będący księdzem Piotr. W rodowej siedzibie znalazła także schronienie ich siostra, Ewa, która niedawno rozstała się z mężem.
W dworku mieszkają sędziwi rodzice całej czwórki, a raczej tylko matka, która - oburzona szaleństwami męża przeżywającego drugą młodość - udaje kalekę. Nie wstaje ze swego fotela na kółkach, a z rodziną porozumiewa się za pomocą karteczek z wypisywanymi poleceniami i uwagami. Ojciec przeprowadził się do domku myśliwskiego w ogrodzie. Ku rozpaczy krewnych i uciesze okolicznych mieszkańców, ubiera się jak młodzik i szaleje po okolicy na starym motocyklu w towarzystwie urodziwej studentki Eli, z którą pomieszkuje i maluje jej akty. To właśnie "szaleństwo" seniora rodu, a także świeżo odzyskana hipoteka stały się przyczyną zwołanego naprędce rodzinnego zjazdu. Zebrani muszą się ze sobą porozumieć, ustalić, jak zaradzić "skandalowi", zdecydować, co dalej robić z okrojonym majątkiem - próbować remontować podupadający dworek, czy może lepiej go sprzedać, wraz z ziemią, nowobogackiemu sąsiadowi, Trybulakowi. Ile głów, tyle pomysłów i tyle własnych interesów do załatwienia. Przy okazji wychodzą na jaw zadawnione urazy, wzajemne pretensje i kompleksy. Co gorsza, nie wszyscy grają w otwarte karty. [PAT]





Autor sztuki: Paweł Huelle
Tytuł oryginalny: „Kąpielisko Ostrów”
Produkcja: 2003
Premiera TV: 5 kwiecień 2004

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Matka

Ojciec

Julian

Ewa

Błażej

Piotr

Pan Wacław

Ela

Trybulak



Notatki:
Sztuka współczesnego gdańskiego prozaika, Pawła Huelle, autora głośnej powieści "Weiser Dawidek" z 1992 r., okrzykniętej przez krytykę "książką dziesięciolecia", a także tomów "Opowiadania na czas przeprowadzki", "Pierwsza miłość i inne opowiadania" czy "Mercedes- Benz. Z listów do Hrabala".
Utrzymany w czechowowskim klimacie dramat (malowniczy dworek, otoczony sadem, tyle że czereśniowym, zubożała rodzina dawnego ziemianina i fabrykanta) porusza problem tożsamości, więzi z tradycją i swoją klasą społeczną w Polsce u progu XXI w. W tym nowym świecie pozorów nuworysze z dużymi pieniędzmi mają znacznie większą siłę przebicia niż żyjący wspomnieniami przeszłości ostatni przedstawiciele upadających rodów, porządek społeczny na nowo się kształtuje.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


04.190128

(POL) polski,
























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz