Przydarzyła mu się amnezja, a może nawet coś gorszego. Nie wie, kim jest, nie pamięta, co mu się stało, nie potrafi określić celu swej wędrówki. Wygląda na inteligenta: sfatygowany garnitur, okulary. Muzyk? A może ksiądz? Obaj mężczyźni pomału idą zaśmieconą uliczką, rozglądają się dookoła. O tam! Jeszcze jeden umarlak z gazetą na twarzy.
"Wniebowstąpienie" opublikowane zostało po raz pierwszy w 1967 roku. Nie uczyniło wtedy należnego wrażenia na krytyce i czytelnikach. Czas był gorący, pochlebne recenzje nie miały szansy ukazać się w prasie. Musiało minąć sporo czasu, nim książkę uznano nie tylko za jedno z najznakomitszych dokonań Tadeusza Konwickiego, ale też całej polskiej literatury powojennej.
Bohaterem powieści, nawiązującej w wielu wątkach do wydanych parę lat później "Sennika współczesnego" i "Nic albo nic" jest człowiek poszukujący zagubionej tożsamości. Sam nazwał się Charonem - stracił pamięć, a musi przecież jakoś się nazywać. Półżywy, może na chwilę zmartwychwstały, bądź jeszcze nie do końca umarły, wędruje sennie i niespiesznie labiryntami wielkiego miasta. Wplątuje się w głośny wówczas napad rabunkowy na bank, przeżywa tyleż niespodziewaną, co błahą przygodę erotyczną, ignoruje narastające w mieście panikarskie nastroje spowodowane kryzysem kubańskim i możliwością wybuchu termojądrowej Ostatniej Wojny Światowej. Próbuje zrekonstruować przeszłość, budując i odrzucając rozmaite wersje swej wymyślonej biografii. Jak przez mgłę przypomina sobie pejzaż z dzieciństwa - rzekę, rzekę w dolinie. Pozostał z niej tylko mglisty ślad. Brutalnie realny i ostry jest za to obraz potężnego, obcego gmachu tkwiącego w sercu Warszawy, ogromnego palucha wygrażającego mieszkańcom stolicy. Charon spróbuje dotrzeć na sam szczyt Pałacu, by dokonać wniebowstąpienia. [PAT]
Autor sztuki: Tadeusz Konwicki
Tytuł oryginalny: „Wniebowstąpienie”
Produkcja: 2004
Premiera TV: 10 styczeń 2005
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Charon
Lilek
Ciocia Pola
Wiesio
Ania
Bernard
Niemiec
Jolka
Kaszub
Taksówkarz
Madziar
Kolejarz
Przechodzień
Urzędnik
Grażyna-Rozwodniczka
Paweł-Rozwodnik
Schlebiacz
Harmonista
Kelner
Milicjant I
Milicjant II
Edzio
Stróż
Barmanka Pusia
Ksiądz
Malec I
Malec II
Barman
Szatniarz
Gość, Przechodzień
Gość, Przechodzień
Gość, Przechodzień
Gość, Przechodzień
Gość, Przechodzień, Chłop, Podróżny
Gość, Przechodzień, Chłop, Podróżny
Gość, Przechodzień, Chłop, Podróżny
Pianistka
Notatki:
Premiera wersji teatralnej spektaklu odbyła się 27 kwietnia 2002 roku w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
03.190113
(POL) polski,
Możecie zrobić reupload?
OdpowiedzUsuń