Dziś są moje urodziny (1991)

Pierwsze próby do tego spektaklu zaczęły się w styczniu 1989 roku, w Krakowie i Tuluzie. Niestety, Tadeusz Kantor zmarł w Krakowie 8 grudnia 1990 roku w wieku 75 lat. Premiera miała miejsce w Tuluzie w styczniu 1991 roku. Rejestracja telewizyjna odbyła się w hali "Sokoła", która kolejny raz stała się dla przedstawienia tym, co Artysta określał mianem "przestrzeni życiowej".
Przestrzeń życiowa, czyli realna - bowiem Iluzja i Realność to dwa terminy, a zarazem problemy stanowiące w widowisku "Dziś są moje urodziny" cel przemyśleń, wątpliwości i analizy Twórcy. "Iluzja" i "Realność" pojawiały się właściwie stale w poprzednich spektaklach Kantora, ale tym razem podjął próbę prześledzenia i unaocznienia granicy, która przebiega pomiędzy tymi dwoma światami. A właściwie spektakl - materializując rozważania i wnioski - miał przekraczać tę granicę. W wersji pierwotnej początek widowiska "od zaraz" wprowadzał widza wyraziście na płaszczyznę, gdzie miał się rozegrać "ów rozpad iluzji" - otóż sam Kantor miał wyjść do publiczności i opowiadać zdarzenie, a będący w ramach (Autoportret Twórcy) aktor reagował w pewnym momencie wychodząc z owych ram.
W obecnej wersji wymiar realny buduje głos z taśmy... Na scenie Biedny Pokój Wyobraźni, ramy obrazów, w nich w jednym rogu Autoportret Autora, w drugim Infantka Velazqeza, na wprost widzów rama obrazu, a w niej drzwi, przez które wchodzą i wychodzą Drodzy Umarli. Postaci z obrazu - ram, przekraczając ramy, łamiąc iluzję wchodzą w świat realny, ale przecież ten świat realny jest nadal iluzją, bowiem my widzowie postrzegamy go jako świat sceny... Pokój Wyobraźni staje się w spektaklu polem bitwy, miejscem ponownych narodzin, pomieszczeniem, gdzie pojawiają się nieżyjący przyjaciele, gdzie wszystkich dosięga gwałt i przemoc i gdzie na pobojowisku w "finale" pozostaje tylko Autoportret Artysty. W Kantorowskim Pokoju Wyobraźni cała ludzkość może pomieścić swój los, ogrom talentu twórcy pozwala każdemu coś znajdować i o coś pytać - chociaż odpowiedź jest nieubłaganie kontynuacją tamtej z "Umarłej klasy..".. Życie można wyrazić w sztuce jedynie przez brak życia, przez odwołanie się do śmierci, przez Pozory, przez Pustkę i brak Przekazu - podkreślał Kantor w manifeście "Teatr Śmierci" (1975). "Dziś są moje urodziny" to ostatnie, nie ukończone dzieło wybitnego twórcy. Widowisko powstało w oparciu o partyturę spektaklu, było grane w Krakowie w ramach imprez towarzyszących KBWE.





Autor sztuki: Tadeusz Kantor
Inny tytuł: „Aujourd'hui ç'est mon anniversaire”
Produkcja: 1991
Premiera TV: 4 kwiecień 1992

Reżyseria:
reżyser

reżyser zapisu telewizyjnego

Muzyka:
różni (zobacz Notatki poniżej)


Obsada:
Autoportret właściciela

Biedna dziewczyna, której nie ma

Cień właściciela

Posługaczka podająca się za krytyka

Ojciec

Osobnik, który sobie przywłaszczył twarz ojca

Matka

Wuj Stasio

Ksiądz Śmietana z Wielopola

Maria Jarema

Jonasz Stern

Wsiewołod Meyerhold

Dr Klein-Jehova

Nosiwoda z Wielopola; Grabarz

Infantka z obrazu Velazqueza

Roznosiciel gazet z roku 1914; Grabarz

Ambalaż, Człowiek władzy; NKWDzista

Ambalaż, Człowiek władzy; NKWDzista

Ambalaż, Człowiek władzy

Ambalaż, Człowiek władzy

Ambalaż, Człowiek władzy

Ambalaż, Człowiek władzy

Ambalaż, Człowiek władzy

Pedel z Umarłej Klasy; NKWDzista; Grabarz

Człowiek władzy

Człowiek władzy; Grabarz

Grabarz

Dubbing:
Właściciel biednego pokoju wyobraźni (z taśmy)

Ksiądz (z taśmy)

- (z taśmy)



Notatki:
W spektaklu wykorzystano następujące utwory muzyczne:
Tango della Rose (Bottero)
Ludowa melodia żydowska ze spektaklu "Dalla sabbia, dal tempo" Moni Ovada
"Poluszko pole" L. Knipper, V. Grousse w wyk. Chóru Aleksandrowa
"La Belle Helene" J. Ofenbacha
Kwartet smyczkowy op. 76 J. Haydna
Eroica, II część L. van Beethovena


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.180630

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz